Menu

Jeneratör Nasıl Çalışır?

0 Comments

Jeneratörler Nasıl Çalışır?

Jeneratörler kendileri enerji üretmezler. Mekanik enerji oluşturmak için bir enerji kaynağı (gaz veya propan gibi) kullanırlar. Suyu hareket ettiren ancak içinden akan su yaratmayan bir su pompası gibi, jeneratörler bunu elektromanyetik indüksiyon prensibini kullanarak başarırlar. Bu mekanik enerjiyi ve bir mıknatıs kullanarak, mekanik enerji, elektronları sabit bir elektron akışı oluşturmak üzere hareket ettirerek elektriğe dönüştürür. Jeneratörler, suyu bir su pompası gibi itmek yerine elektronlarını itmek için mıknatıslarını kullanırlar. Jeneratörün bastırdığı elektron sayısı amper olarak ölçülür; “baskı” nın eşdeğeri volttur.

Jeneratör Parçaları nelerdir?

Jeneratör Gövdesi / Çerçevesi

Tüm parçaları bir arada tutan yapı.

Kontrol Paneli

Jeneratörü çalıştırdığınız yerde, HVAC sisteminizdeki termostat gibi.

Şarj Aleti

Arabanız gibi, aküler de jeneratör motorunuzun çalışmasına yardımcı olur. Şarj cihazı, akünün kullanıma hazır olmasını sağlar.

Yağlama Bileşenleri

Bu temel bileşenler, jeneratör içindeki birçok küçük hareketli parçanın sorunsuz çalışmasını sağlar. Jeneratörün ömrünü korumak için seviyeler dikkatle izlenmelidir.

Soğutma ve egzoz sistemi

Jeneratörler çok fazla ısı oluşturur. Bu sistemler jeneratörü aşırı ısınmadan korur ve egzozu emniyetli bir şekilde yönlendirir / kaldırır.

Voltaj regülatörü

Gerilim akışını kontrol eder ve gerektiğinde elektriği AC’den DC’ye dönüştürür.

Yakıt tedariği

Yakıt deposu, pompa, filtre ve borular, jeneratörün elektrik üretmesi için gereken yakıtı sağlar.

Motor

Jeneratörün enerjisini sağlar, ünitenin ne kadar elektrik sağlayabileceğini belirleyen güç çıkışıyla.

Alternatör veya “Genhead”

Mekanik – elektriksel dönüşümün gerçekleştiği yer: Elektromanyetik alan ve elektron hareketi için elektrik üretmek üzere birlikte hareket eden hareketli ve sabit parçalar.

Kaynak: voltimum.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir